Gūta pieredze LEADER starpvalstu sadarbības jautājumos
19. septembris, 2016 pl. 16:12,
Nav komentāru
Klātesošos uzrunā Igaunijas Lauku tīkla galvenā speciāliste Ave Bremse
Biedrības "Alūksnes lauku partnerība" LEADER Administratīvā vadītāja Santa Harjo-Ozoliņa no 24.-26.08.2016. piedalījās Igaunijas Lauku tīkla rīkotajā pasākumā "The LEADER Fair for Transnational Cooperation", Igaunijā.
Pasākuma galvenais mērķis ir veicināt starpvalstu un starpteritoriālu LEADER sadarbību. Pasākumā piedalījās vairāk nekā 200 dalībnieku no 16 dažādām valstīm.
Pirmā pasākuma diena bija veltīta LEADER starpvalstu sadarbības jautājumiem:
- tika iegūta informācija par LEADER starpvalstu sadarbības nosacījumiem Dānijā, Somijā, Vācijā, Latvijā, Polijā, Zviedrijā, Igaunijā;
- partneru meklēšanas aktivitāšu ietvaros, tika meklētas kopīgas idejas potenciālajiem uzņēmējdarbības jomas sadarbības projektiem.
Otrās pasākuma dienas pirmā daļa bija veltīta tematiskajām darba grupām:
- Pirmajā sesijā notika dalība darba grupā "LEADER/CLLD TNC 2020+", kur ievada prezentācijas piedāvāja ELARD (European LEADER Association for Rural Development) prezidente Kristiina Tammets un Somijas Lauku tīkla pārstāvis Juha-Matti Markkola. Tammets kundze savas prezentācijas laikā iepazīstināja ar ELARD aktivitātēm, LEADER kopējo statistiku un sadalījumu starp visām dalībvalstīm, nākotnes izaicinājumiem. Savukārt Markkola kungs pastāstīja par Somijas nacionālo diskusiju "LEADER 2030+" rezultātiem un tālāko norisi. Pēc prezentācijām notika vērtīgs darbs grupās, kuru laikā bija iespēja sniegt komentārus un apmainīties viedokļiem par LEADER izaicinājumiem un uzdevumiem pēc 2020.gada.
- Otrajā sesijā notika dalība darba grupā "Nature values", kur ievada prezentācijas piedāvāja vietējās rīcības grupas "Vulkaneifel" (Vācija) pārstāvis Michael Lentjoint un zivju vietējās rīcības grupas "Nasza Krajna i Pałuki" (Polija) pārstāve Ewa Pierucka. Lentjoint kungs iepazīstināja ar savas organizācijas pieredzi, kur izpētot esošo dabas resursu - vulkānus un to radītos konusus un piltuves, tika izstrādāts un īstenots teritorijas attīstības masterplāns, izstrādāta Vulkaneifel dabas parka attīstības programma un aktivizēta tūrisma sadarbība un produktu attīstība. Savukārt Pierucka kundze iepazīstināja ar savas organizācijas dabas vērtību izmantošanu savas teritorijas attīstībā - zivju fermas un audzētavas, vairāk kā 100 ezeri, Natura 2000 teritorijas, tūrisma infrastruktūra, ornitoloģijas nometnes, dabas apmācību programmas, sporta tradīcijas, kā arī akcentēja pastāvošās problēmas un izaicinājumus. Pēc prezentācijām notika darbs grupās, kura laikā tika akcentētas iespējamās sadarbības iespējas.
Otrās pasākuma dienas pēcpusdienā visi dalībnieki sadalījās un devās 6 atšķirīgos braucienos.
Šajā reizē tika izvēlēts brauciens "Local values and cooperation in LAG Raplamaa Partnership region". Brauciena laikā tika apmeklēts:
- Järvakandi stikla muzejs (Järvakandi Glass Museum), kurā tika piedāvāta praktiska stikla pūtēja meistarklase;
- Toosikannu atpūtas centrs (Toosikannu Holiday Centre), kas atrodas Igaunijas lielākā safari parka teritorijā, kurā tiek audzēti staltbrieži, aļņi, mežacūkas, stirnas;
- Sillaotsa fermas muzejā (Sillaotsa Farm Museum), kurā izvietota plaša seno lauku darba rīku un mašīnu ekspozīcija un notika dažas praktiskas aktivitātes;
- Sulu Ciema centrs, kas attīstīts LEADER projekta ietvaros, kur notika noslēguma pasākums.
Apmeklējot Sillaotsa Farm Museum
Brauciena laikā starp dalībniekiem notika savstarpējās sarunas par iespējamo sadarbību un kopīgu ideju attīstību. Arī apmeklēto objektu pārstāvji bija atvērti sadarbības piedāvājumiem.